Aksamitki dla początkujących ogrodników

www.janina.rybnik.pl

Kiedy po raz pierwszy zakładasz własny ogród, szczególnie dokładnie powinieneś zastanowić się nad tym, jakie rośliny się w nim znajdą. Zanim je wybierzesz, dobrze by było, abyś poczytał o poszczególnych gatunkach i wziął pod uwagę to, czy na pewno będziesz miał dosyć czasu na pielęgnowanie własnego skrawka ziemi. Doskonałym rozwiązaniem dla początkujących ogrodników jest posadzenie wytrzymałych aksamitek.

Kwiaty z tego gatunku potrafią wyrosnąć w każdym rodzaju gleby. Co więcej, są odporne na susze i upały, więc nie ucierpią, jeśli przez dzień lub dwa zapomnisz o ich podlewaniu. Nie są również zbytnio narażone na ataki chorób czy szkodników. Wysokość aksamitek jest dosyć zróżnicowana. W zależności od ich odmiany mogą sięgać od dwudziestu centymetrów do nawet metra. Najczęściej możemy spotkać je w różnych odcieniach żółtego, pomarańczowego lub brązowego koloru.

Aksamitki najlepiej będą czuły się w miejscu osłoniętym od wiatru i dość mocno nasłonecznionym. Pozwalają nam bardzo długo cieszyć się swoim urokiem – kiedy zakwitną w maju, zdarza się, że pozostaną ozdobą ogrodu nawet do pierwszych przymrozków. Aby kwitły jak najdłużej, musimy zadbać o usuwanie przekwitniętych już kwiatów.