Maliny i jeżyny

www.kongrespta.pl

Kiedy rozpoczyna się lato, na straganach i w supermarketach pojawiają się owoce, które kuszą nas swoim wspaniałym zapachem i kolorem. Spragnieni po zimie, często wprost nie możemy się powstrzymać przed słodkim obżarstwem. A co, jeśli wyobrazisz sobie, że możesz sięgać po słodkie przekąski prosto z krzaczka, wygrzewając się na leżaku? Uprawa malin czy jeżyn wcale nie jest trudna.

Jeśli marzą ci się takie rośliny we własnym ogrodzie, najlepiej jest zasadzić je późną jesienią lub wczesną wiosną. Gdy zdecydujesz się na pierwszy sposób, dobrze jest zasypać krzewy kopczykami ziemi, by uchronić młode, płytko osadzone korzenie przed przemarznięciem. W miarę możliwości zaleca się jednak sadzenie malin czy jeżyn w tym drugim terminie. Zależnie od tego, jaką odmianę zdecydujesz się posadzić, na pierwsze pyszne owoce będziesz musiał poczekać rok lub dwa.

Warto wiedzieć, że krzewy malin oraz jeżyn należy co roku przycinać. Po zbiorze owoców przycinamy przy samej ziemi te pędy, które owocowały. Niektórzy chcą nacieszyć się zielenią w ogrodzie i odkładają te prace do jesieni czy nawet wiosny. Taka zwłoka może skutkować rozwinięciem się pasożytniczych grzybów.