Pachnąca lawenda

www.dzierzawski.info

Fioletowe kwiaty lawendy powszechnie uznawane są za symbol Prowansji. Właśnie tam też wykorzystywana jest do produkcji słynnych miodów. Na całym świecie istnieje kilka malowniczych miejsc, w których niemal przez cały rok możemy odpoczywać, rozkoszując się upajającym, łagodzącym stres zapachem lawendy. Również ty możesz mieć ich namiastkę w swoim ogrodzie.

Współcześnie znane jest około pięćdziesięciu różnych odmian lawendy. W naszym klimacie jednak najlepiej będzie rosła ta wąskolistna, bo jest dosyć odporna na mrozy, więc może z powodzeniem przetrwać zimę. Trzeba okrywać ją tylko podczas wyjątkowo ostrych mrozów, kiedy na ziemi nie leży śnieg. Na wiosnę warto ją przyciąć, co bardzo korzystnie wpłynie na jej dalszy rozwój.

Lawenda może sięgać nawet sześćdziesięciu centymetrów wysokości. Najlepiej będzie się czuła w intensywnie nasłonecznionych miejscach, najlepiej w południowej części ogrodu. Dobrze też, by była osłonięta od północy i wschodu.

Duże znaczenie w uprawie lawendy ma gleba, na której zostanie posadzona. Tego typu rośliny lubią podłoże wapienne. Warto też co roku nawozić ziemię w okolicach lawendy przy użyciu kompostu.