Spokój prosto z ogrodu

Współcześnie coraz częściej doceniane są dary natury, powszechnie stosowane w medycynie alternatywnej. Nawet jeśli cierpimy z powodu różnorakich dolegliwości zdrowotnych, nie chcemy faszerować się chemią czy specjalistycznymi lekami. Właśnie dlatego warto rozważyć hodowlę niektórych roślin o leczniczych właściwościach w swoim własnym ogródku. Nie ma żadnych przeciwwskazań, by wśród nich znalazła się melisa.

To zioło o wielu zaletach jest stosunkowo łatwe w uprawie. Potrafi świetnie wyrosnąć na miejscu o niemal każdym stopniu nasłonecznienia. Warto jednak wiedzieć, że im więcej słońca mu dostarczymy, tym więcej olejków eterycznych znajdziemy w jej liściach. Właśnie to sprawi, że przygotowany z niej napar będzie bardziej aromatyczny. Jeśli zależy nam na walorach zapachowych, zwróćmy również uwagę na godzinę zbiorów – najkorzystniejsze jest zrywanie liści popołudniami. Dzięki nim przygotujemy pyszny, uspokajający napar.

Korzystnie na rozwój melisy może wpływać nawożenie za pomocą kompostu. Jesienią dobrze jest rozprowadzić tego typu nawóz przy podstawie rośliny. W ten sposób przygotujemy ją również na zimę, osłaniając jej korzenie przed uporczywym mrozem.