Urok pnących roślin

elewacyjna

Kiedy planujesz założyć własny ogródek, nie zawsze masz szansę zagospodarować zupełnie pustą przestrzeń. Nawet na twoim terenie, nie wszystko musi być zgodne z twoimi wyobrażeniami. Czasami wymarzony skrawek ziemi szpeci nieestetyczna szopka, zrujnowany budynek, zdezelowany płot czy stara studnia. Niechciane widoki można jednak łatwo złagodzić, jeśli tylko docenisz walory rozmaitych pnących roślin.

Jak sama nazwa wskazuje, charakterystyczną cechą tej grupy jest to, że potrafią przyczepiać się i wspinać po pionowych powierzchniach. Czasami możemy im to ułatwić, montując na płaszczyźnie specjalną siatkę czy drabinkę, albo po prostu rozciągnąć biegnące w różnych kierunkach żyłki. Zależnie od miejsca, które chcesz ukryć, możesz dobrać dowolny gatunek pnącej rośliny. Znajdziesz wśród nich zarówno takie, które lubią słońce, jak i te lepiej rozwijające się w cieniu.

Imponujące wrażenie może wywoływać efekt, jaki osiągniesz, jeśli pozwolisz pnączom wspinać się bezpośrednio po ścianach własnego domu. Pomimo to jednak odradza się takie rozwiązanie. Pokrywająca dużą powierzchnię roślina może sprawić, że w domu zacznie panować ogromna wilgoć. Jesienią będzie też stanowić swoistą „drabinę” dla gryzoni, które będą poszukiwały ciepłego schronienia we wnętrzu twojego mieszkania.